Rywalizowali o miano najlepszego policjanta ruchu drogowego w województwie
Po całym, intensywnym dniu zmagań, podczas którego łącznie 15 policjantów rywalizowało w pięciu konkurencjach, został wyłoniony najlepszy w naszym województwie funkcjonariusz ruchu drogowego. Wszystkim uczestnikom, lecz w szczególności zwycięzcom poszczególnych konkurencji w imieniu szefa świętokrzyskich stróżów prawa pogratulował m.in. Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Tomasz Jarosz, Dyrektor Generalny Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego Pan Michał Cichocki, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pani Renata Janik (red.) a także Wiceprzwodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów woj. świętokrzyskiego kom. Mariusz Walczyk. Warto podkreślić, że dwóch najlepszych funkcjonariuszy asp. Paweł Walasek i asp. Kamil Prasał – będą reprezentować nasz garnizon w ogólnopolskich zawodach.
Dziś o godzinie 7:30 w Sali Narad KWP w Kielcach im. mjr. Jana Piwnika „Ponurego” przy ul. Seminaryjskiej 12, rozpoczęły się zawody o miano najlepszego policjanta świętokrzyskiej drogówki. Tuż po meldunku, który wiceszefowi świętokrzyskich stróżów prawa złożył Zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Kielcach podinsp. Paweł Zawadzki, wszystkich zgromadzonych serdecznie przywitał insp. Tomasz Jarosz, Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach. Chwilę później zastępca szefa świętokrzyskich policjantów oficjalnie otworzył 36. finał wojewódzkiego konkursu „Policjant Ruchu Drogowego”. Następnie po wylosowaniu numerów startowych, funkcjonariusze rozpoczęli zmagania.
Pierwszą konkurencją, od której zmagania zaczęli funkcjonariusze, był sprawdzian praktycznych umiejętności kierowania ruchem drogowym na skrzyżowaniu ulic Księdza Piotra Ściegiennego - Husarska – Wapiennikowa w Kielcach. Sędziowie bacznie przyglądali się każdemu sygnałowi nadanemu przez policjanta kierującego ruchem przy wyłączonej sygnalizacji świetlnej.
Funkcjonariusze nie mieli zbyt wiele czasu na odpoczynek, gdyż druga konkurencja odbyła się na strzelnicy. Tu liczyła się szybkość i celne oko.
Kolejne dwie konkurencje odbyły się na terenie Ośrodka Sportowo-Turystycznego „Moto-Raj” Tor „Kielce” znajdującego się w Ćmińsku. Tam po założeniu odpowiedniego kombinezonu mundurowi, przystąpili do bardzo wymagającej części, jaką była jazda sprawnościowa motocyklem. Tor został przygotowany w taki sposób, by dokładnie zweryfikować umiejętności policyjnych motocyklistów, którzy często pełnią służbę na tego typu maszynach, w dynamiczny sposób. Kolejnym zadaniem funkcjonariuszy, było umiejętne przejechanie radiowozem wyznaczonej części toru. W pewnym miejscu należało w odpowiedni sposób pozostawić auto, przebiec stumetrowy odcinek, a następnie wsiąść za kierownicę pojazdu, by dojechać do mety.
Ostatnim etapem zmagań był test wiedzy. W ciągu 40 minut, uczestnicy musieli odpowiedzieć na 30 pytań, zawierających tematykę z zakresu ustaw: prawo o ruchu drogowym, o kierujących pojazdami oraz o transporcie drogowym. Nie zabrakło także pytań sprawdzających wiedzę z zakresu kodeksu karnego, wykroczeń, postępowania karnego, a także przepisów służbowych.
Warto zaznaczyć, że w czasie gdy funkcjonariusze rywalizowali, ich naczelnicy razem z szefem pionu prewencji insp. Tomaszem Jaroszem oraz Naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Kielcach mł. insp. Arturem Putowskim uczestniczyli w naradzie poświęconej bezpieczeństwu na drogach. Szefowie Wydziałów Ruchu Drogowego z całego województwa podejmowali wiele ważnych tematów, a także analizowali obecny stan bezpieczeństwa, by podjąć kolejne kroki, pozwalające na jego poprawę.
Po podliczeniu punktów wszystkich zawodników, przyszedł czas na podsumowanie oraz wyłonienie zwycięzców. W uroczystości zakończenia, oprócz zawodników i ich naczelników, udział wziął m.in. Pierwszy Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach insp. Tomasz Jarosz, Dyrektor Generalny Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego Pan Michał Cichocki. Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Pani Renata Janik. Zastępca Dyrektora Centrum Bezpieczeństwa Miasta w Kielcach Pan Miłosz Hawrylczuk, Prezes Automobilklubu Kieleckiego Pan Marcin Wołczyński, Wicedyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach Pan Tomasz Jamka, Prezesa Zarządu Wodociągów Kieleckich Pan Henryk Milcarz, Prezes Świętokrzyskiego Oddziału Stowarzyszenia Emerytowanych Policjantów Ruchu Drogowego w Kielcach Pana Tadeusz Solarz. Członek Zarządu Szkoły Jazdy Subaru Pana Dariusz Kępa oraz kom. Mariusz Walczyk Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego NSZZ Policjantów.
Najlepszym zawodnikiem w strzelaniu z broni służbowej był: asp. Kamil Prasał z Komendy Powiatowej Policji w Końskich.
W pozostałych czterech konkurencjach, takich jak kierowanie ruchem drogowym, jazda sprawnościowa motocyklem, jazda sprawnościowa samochodem oraz test wiedzy asp. Paweł Walasek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach nie miał sobie równych.
Po pamiątkowym zdjęciu wyróżnionych policjantów przyszedł czas na najważniejszy moment zawodów, jakim jest ogłoszenie wyników.
Zaraz za podium na czwartym miejscu asp. Artur Morys z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach. Na trzecim miejscu podium stanął mł. asp. Arkadiusz Starba z Komendy Powiatowej Policji w Staszowie. Drugie miejsce w dzisiejszym konkursie zajął asp. Kamil Prasał z Komendy Powiatowej Policji w Końskich. Pierwsze miejsce w 36. Edycji Wojewódzkiego Finału Ogólnopolskiego Konkursu Policjant Ruchu Drogowego zdobył asp. Paweł Walasek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.
Ceremonię zakończenia turnieju uświetniła swoim pięknym głosem i charyzmą Pani Magdalena Sitek z Radia Kielce.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!
Nagrody, puchary oraz upominki ufundował: Komendant Wojewódzki Policji w Kielcach, Wojewoda Świętokrzyski, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Prezydent Miasta Kielce, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego, (red.) Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów województwa świętokrzyskiego, PZU, Świętokrzyski Oddział Stowarzyszenia Emerytowanych Policjantów Ruchu Drogowego w Kielcach, Uzdrowisko Busko-Zdrój oraz Szkoła Jazdy SJS.
Opr. Zespół Prasowy
Źródło: KWP w Kielcach